Translate

czwartek, 15 listopada 2012

POZEW O ZAPŁATĘ - WZÓR

   Jak napisać dobrze pozew o zapłatę?

   Chcąc napisać dobrze pozew sądowy, przede wszystkim na początek musimy wiedzieć o co kogoś chcemy pozwać, jak również do jakiego sądu trzeba skierować pozew. Według właściwości ogólnej uregulowanej w przepisach art. 27-30 k.p.c. (Kodeksu postepowania cywilnego) powództwo należy wytoczyć w sądzie pozwanego. Chodzi tu mianowicie o powództwa o zapłatę, o odszkodowanie, o naruszenie dóbr osobistych i inne.

    Istnieje również właściwość wyłączna. Właściwości takiej strony nie mogą zmienić w drodze umowy. Właściwość wyłączna przewidziana jest w następujących wypadkach:
1. powództwo o własność lub inne prawa rzeczowe na nieruchomości można wytoczyć przed sąd miejsca jej położenia,
2. powództwo z tytułu dziedziczenia, zachowku, jak również z tytułu zapisu, polecenia oraz innych rozrządzeń testamentowych wytacza się wyłącznie przed sąd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy,
3. powództwo ze stosunku członkowstwa spółdzielni, spółki lub stowarzyszenia wytacza sie wyłącznie według miejsca ich siedziby,
4. powództwo ze stosunku małżeństwa wytacza się wyłącznie przed sąd, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. W braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a gdy i tej podstawy nie ma - sąd miejsca zamieszkania powoda,
5. powództwo ze stosunku między rodzicami a dziećmi oraz między przysposabiającym a przysposobionym wytacza się wyłącznie przed sąd miejsca zamieszkania powoda.

    Jednakże jeśli pomylimy się i złożymy pozew bądź wniosek (w zależności od rodzaju sprawy) do nieodpowiedniego sądu to wówczas nie musimy się martwić, iż nasza sprawa nie nabierze biegu, bowiem sąd sam sprawdza swoją właściwość z urzędu. Jeśli uzna się za niewłaściwy to i tak przekieruje sprawę do właściwego sądu. Złożenie pozwu (wniosku) do nieodpowiedniego sądu może tylko spowodować, iż nasza sprawa nie zostanie w miarę szybko rozpoznana, przez co może tylko przeciągnąć się.
    Natomiast naistotniejszą sprawą jest odpowiednie skonstruowanie pozwu bądź wniosku, bowiem sąd skupia sie na naszym żądaniu zawartym w pozwie bądź wniosku i ponad nasze żądanie nie może rozpoznać naszej sprawy, a tym bardziej wydać wyrok przekraczający nasze żądanie ujete w pozwie.

 Na przykład gdy żądamy zasądzenia 20 tys. złotych wraz z ustawowymi odsetkami do dnia zapłaty, jednakże  w sprawie okaże się, że nawet należałoby się nam  25 tys. to w tym przypadku sąd nie może nam zasądzić żądanych 25 tys. a tylko zasądzi nam żądane 20 tys., dokładnie tyle ile żądaliśmy w pozwie. Natomiast jeśli okaże się w trakcie postępowania sądowego (dowodowego), że nasze żądanie jest wygórowane i należy nam się np. 15 tys. a nie 20 tys. to wtedy sąd zasądzi nam 15 tys. i uzna, że w 1/4 przegralismy sprawę i co do tej części obciąży nas kosztami sądowymi i zastępstwa procesowego (adwokata strony przeciwnej).
    Nasz pozew oczywiśce musimy odpowiednio uzasadnić. W uzasadnieniu pozwu czy wniosku podajemy dokładny stan faktyczny sprawy. Czyli np. jak Pan Jan jest nam winiem 10 tys. złotych to w uzasadnieniu piszemy na jakiej podstawie powstało to zobowiązanie - zadłużenie (czy z umowy o pracę, najmu, o roboty budowlane, pożyczki, kredytu), kiedy to nastąpiło i że do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy zapłaty. Do pozwu (wniosku) dołączamy również załączniki jako dowody na potwierdzenie naszego żądania.

                                         PRZYKŁADOWY WZÓR POZWU O ZAPŁATĘ

                                                                                    Wrocław, dnia 15 listopada 2012 r.

                                                                                    Sąd Rejonowy w Bolesławcu
                                                                                    Wydział I Cywilny
                                                                                    ul. Sadowa 1
                                                                                    59-700 Bolesławiec

                                                 Powód:  imię i nazwisko
                                                                 adres zamieszkania

                                              Pozwany:  imię i nazwisko
                                                                  adres zamieszkania


wartość przedmiotu sporu: 10.000 zł
        (dziesięć tysięcy złotych)

                                                           POZEW O ZAPŁATĘ

   W imieniu własnym wnoszę o:


1. zasądzenie od pozwanego na rzecz powoda kwotę 10.000 zł wraz z ustawowymi odsetkami do dnia zapłaty,
2. wydanie wyroku zaocznego w przypadkach prawem przewidzianych,
3. zasądzenie kosztów procesu wg norm przepisanych,

Ponadto wnoszę o:
4. zabezpieczenie roszczenia,
5. zwolnienie z kosztów od wniesienia pozwu.


                                                                 Uzasadnienie

    Przedstawić dokładnie stan faktyczny sprawy oraz poprzeć dowodami, np. dołączyć umowę.



                                                                                                Z wyrazami poważania
                                                                             swój podpis czytelny (imię i nazwisko)




Załączniki:
1. odpis pozwu wraz z wszystkimi załącznikami,
2. kopia umowy o najem lokalu mieszkalnego,
3. potwierdzenia zapłaty z dnia .....

Pozew wysyłamy do sądu w 2 egzemplarzach bądź składamy osobiście w biurze podawczym sądu.

2 komentarze:

  1. Ja nie miałem jeszcze takich sytuacji jako pracodawca, ale jak najbardziej wszystko w tej kwestii może się wydarzyć. Dlatego gdy czegoś nie wiem to chętnie korzystam z porad prawa pracy https://www.tgc.eu/specjalizacje/prawo-pracy aby całość moich wątpliwości została rozwiana.

    OdpowiedzUsuń
  2. Każy rozwód wiąże się z tym, że trzeba załatwić sobie naprawdę bardzo dużo formalności i ja akurat w tym celu polecałabym Wam zerknąć sobie na pomoc, którą oferuje radcaprawny-trojmiasto.pl - Kancelaria Rozwodowa Oczywiście pamiętajcie też o tym, w jaki kraju był zawarty związek małżeński, bo to również ma znaczenie w dokumentacji.

    OdpowiedzUsuń