Translate

piątek, 16 listopada 2012

PRAWO KARNE - DOZÓR ELEKTRONICZNY

Co to jest system dozoru elektronicznego?
Na postawione pytanie postaram się odpowiedzieć w poniższym artukule.

   Sytem dozoru elektronicznego (s.d.e.) jest jednym z systemów wykonywania krótkoterminowej kary pozbawienia wolności. Polega na kontrolowaniu zachowania skazanego przebywającego poza zakładem karnym przy uzyciu elektronicznejaparatury monitorującej (GPS).

   Odbywanie przez skazanego kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego następuje na mocy zezwolenia sądu penitencjarnego i dotyczyć może kary pozbawienia wolności nieprzekraczającej 1 roku.

   W czasie odbywania kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego skazany ma obowiązek określonego zachowania się, w szczególności pozostawania we wskazanym przez sąd penitencjarny miejscu w wyznaczonym czasie, noszenie nadajnika oraz udzielania wyjaśnień sędziemu penitencjarnemu i kuratorowi sądowemu dotyczących przebiegu odbywania kary i wykonywania nałożonych na niego obowiązków.

   Udzielając zezwolenia na odbywanie przez skazanego kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego sąd penitencjarny określa przedziały czasu w ciagu doby i w poszczególnych dniach tygodnia, w których skazany ma prao oddalić się z miejsca stałego pobytu lub innego wskazanego miejsca, na okres nieprzekraczający 12 godzin dziennie, w szczególności w celu świadczenia pracy, wykonywania praktyk religijnych, kształcenia, sprawowania opieki nad inną osobą lub dokonania niezbędnych zakupów.

   Wykonywanie przez skazanego nałożonych na niego przez sąd penitencjarny obowiązków podlega ścisłej kontroli. Uchylanie się od wykonywania tych obowiązków skutkuje uchyleniem zezwolnenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego i osadzaniem w zakładzie karnym.

Jakie warunki nalezy spełnić, aby uzyskać zezwolenie na odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego?

   Sąd penitencjarny może udzielić zezwolenia na odbycie kary w systemie dozoru elektronicznego, jeżeli:
- kara pozbawienia wolności orzeczona wobec skazanego nie przekracza 1 roku,
- skazany posiada określone miejsce stałego pobytu oraz zgodę osób pełnoletnich wspólnie z nim zamieszkujących,
- jest to wystarczające do osiągnięcia celów kary oraz jeżeli względy bezpieczeństwa i stopień demoralizacji, a także inne szczególne okoliczności nie przemawiają za potrzebą osadzenia skazanego w zakładzie karnym,
- udzieleniu takiego zezwolenia nie stoją na przeszkodzie warunki mieszkaniowe skazanego umożliwiające funkcjonowanie systemu dozoru elektronicznego, a także możliwości techniczno-organizacyjne wykonywania tego dozoru przez właściwy podmiot (art. 6 ust. 1 ustawy o systemie dozoru elektronicznego).

   Zezwolenienia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego może być udzielene również skazanemu, wobec którego orzeczono zastępczą karę pozbawienia wolności za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe (art. 7 ustawy o systemie dozoru elektronicznego). Kara zastępcza pozbawienia wolności orzekana jest w zamian za nieuiszczoną grzywnę lub niewykonaną karę ograniczenia wolności.

   Orzekanie w przedmiocie udzielenia zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego należy do sądu penitencjarnego, w którego okręgu skazany przepywa (art. 38 ustawy s.d.e.). Sądem penitencjarnym jest sąd okręgowy.

   Wniosek o udzielenie zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego wraz z uzasadnieniem składa się na piśmie. Uzasadnienie wniosku powinno wykazać, że w stosunku do skazanego istnieją podstawy do ubiegania się o zezwolenie na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. Do wniosku złożonego przez skazanego dołącza się udzieloną na piśmie zgodę osoby lub osób pełnoletnich wspólnie z nim zamieszkujących (art. 40 ust. 1,2 i 3 ustawy o s.d.e.).

   Jeżeli wniosek o udzielenie zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego dotyczy skazanego, który odbywa już karę pozbawienia wolności w zakładzie karnym, posiedzenie sądu penitencjarnego odbędzie się w tym zakładzie, w którym skazany przebywa (art. 41 ust. 1 ustawy o s,d,e,).

   Złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego nie wstrzymuje obowiązku stawienia się w zakładzie karnym lub areszcie śledczym!

PRZYKŁADOWY WZÓR WNIOSKU O ZASTOSOWANIE DOZORU ELEKTRONICZNEGO

już wkrótce

3 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jakiekolwiek sprawy związane z prawem to często do łatwych nie należą. Samemu w wielu kwestiach trudno się odnaleźć, podjąć dobre decyzje. Dlatego profesjonalna pomoc www.radcaprawny-trojmiasto.pl/prawo-rodzinne-i-opiekuncze/ to najlepsze rozwiązanie z którego warto skorzystać.

    OdpowiedzUsuń